Skaffa en egen gratis hemsida   

Ladda om sidan/Synkronisera inloggning

Välkommen till Arvidsjaurs Sff:s mötesplats i cyberrymden!


Skriv ett meddelande

Namn
(obligatorisk):
URL
(hemsida/blogg):
E-post
(visas ej):
Meddelande:

Lennart 
2012-01-09 22:14
Om det gäller Karin Ersdotter, f. 20 jan 1771 - d. 11 mars 1856, så var Eric Larsson (1735-1807) hennes far och Anna Mattsdotter (1737-1812) hennes mor.
Mvh
Lennart
Ingrid Ahlman 
2012-01-09 21:52
Hej! Min farmors morfar hette Lars Clemetsson och hans fru Anna Mattsdotter. Jag söker Annas rötter. Hon föddes 15/7 1802 i Maddesjaur. Hennes far var Matts Aronsson och mor Carin Ericsdotter(född1771). Där tar det stopp för mig och jag skulle vara mycket tacksom om nägon som vet mer kunde hjälpa mig.
Svar till Ingrid Ahlman:
Eva Granström 
2012-01-28 18:54
Lars Clemetsson och Anna Mattsdotter var föräldrar till min farfars mor Anna Brita
Larsdotter.Annas farfar och farmor var Aron Nilsson 1744 Maddejaur och Kerstin Clemetsdotter 1746 Moskosoen (Moskosel)Morfar och mormor var Erik Larsson 1735 Kåtasoen och Anna Mattsdotter 1737 Kikjaur
Anita Englund 
2011-12-10 13:27
Hej! Min far-mor kommer från Glommersträsk eller abborrträsk är inte säker .Hon hette Klara Josefina Renberg Gift Grahn. Född 12 sep 1880 död 10 apr 1950 Jag skulle gärna vilja ha kontakt med någon som vet något om denna släkt. MVH Anita Grahn Englund
Svar till Anita Englund:
Erik Skarin 
2011-12-12 12:44
Hej!
Mitt namn är Erik Skarin, född och uppvuxen i Arvidsjaur.
Enligt mina anteckningar kan jag berätta följande:
Min farmor Marta Sofia Renberg, gift med Jakob Kasper Skarin, är syster till Klara Josefina Renbergs far Andreas Renberg, f 1846-05-05, d 1913-09-10.
Andreas första hustru, Maria Johanna Lindgren födde en son Johan August 1873-04-28, d 1937-06-26. Maria Johanna dog 1874. Andreas gifte om sig med Anna Maria Norberg 1876-07-16, som födde 13 barn varav en dotter är Klara Josefina.
Du och jag är tydligen släkt med anor från Abborrträsk.
Ha en bra dag
Erik Skarin
Svar till Erik Skarin:
Anita Englund (Grahn) 
2011-12-12 18:59
Hej och tack för dessa uppgifter.Jag förstod nästan att det finns släkt till mig,vad kul att höra. Jag bor i Luleå. Hälsningar Anita Englund
Svar till Anita Englund:
Lennart 
2011-12-12 13:13
Hejsan!
Klara (Clara) Josefina Renberg och Karl (Carl) August Grahn gifte sig på julafton (24/12) 1900, men det vet du säkert redan.
I ”Nymans böcker” – finns att låna genom biblioteket i Arvidsjaur – finns det åtskilligt om släkten Renberg.
Läs även boken ”Arvidsjaurs kyrka och församling” där det berättas om klockarsläkten Johansson/Renberg/Lenman, vilka i 200 års tid var klockare.
Jag vet inte var du bor, men om du besöker Arvidsjaur är du välkommen till släktforskarnas lokal där det finns åtskilligt om Renbergssläkten.
Mvh
Lennart Ö, medlem ASFF
Svar till Lennart:
Anita Englund 
2011-12-12 18:55
Hej och tack för dom upplysningarna ,jag bor iLuleå. Ska försöka att få tag i boken om Arvidsjaur.Är vi också släkt med varandra?Tack Anita
Svar till Anita Englund:
Lennart 
2011-12-12 19:50
Hej igen!
Jag är i rakt nedstigande led släkt med klockarna i Abborrträsk.
Således är vi släkt med varandra.
Det är minsann en mycket stor släkt att hålla reda på med många "klockardöttrar".
Vilka barn hade Klara Josefina och C A Grahn?
mvh
Lennart
Svar till Lennart:
Anita Englund 
2011-12-12 20:34
Hej igen . Min Far-Far har jag aldrig sett men min Far-Mor har jag många minnen av. Det fanns min Pappa Elof , bror till pappa som hette Gunnar en bror som hette Per som dog i tidig ålder,Tyra som gifte sig Årevik Nanna som gifte sig på äldre dagar till namnet thingvall Min pappa dog 1974 . Själv har jag en bror som heter Kjell och en bror som är avliden som hette Åke.Oj så roligt detta blev. MVH Anita
Svar till Anita Englund:
Lennart 
2011-12-13 11:04
Anita Margareta Grahn är sonsons sondotters sondotter till Johan Andersson Renberg: Renberg, Johan Andersson (1737 - 1829) son: Renberg, Anders Johansson (1765 - 1847) son: Renberg, Anders Andersson (1817 - 1903) son: Renberg, Andreas Andersson (1846 - 1913) dotter: Renberg, Clara Josefina (1880 - 1950) son: Grahn, Gustav Elov (Elof) Eugén (1904 - 1974)
dotter: Grahn, Anita Margareta (1943 - )

Kan detta stämma in på dig undrar Lennart
Svar till Lennart:
Anita Englund 
2011-12-13 12:15
Ja det är jag ,helt fantastiskt,Du verkar ha allt under kontroll.Ska gå till bibloteket här i Luleå för att försöka få låna denna bok om Arvidsjaur.Jag tackar för detta. Och hör av dig om du är i Luleå. Hälsn Anita
Svar till Anita Englund:
Lennart 
2011-12-13 12:25
Anita! Jag föreslår att du kontaktar ANDERS RENBERG i Abborrtäsk. Du hittar honom säkert i telefonkatalogen (eg. borde jag ha pratat med honom först). Han blev medlem i vår förening för en tid sedan och jag vet att han håller på med sin egen släkt - klockarsläkten Renberg. Ni borde ha mycket gemensamt.
Med "Nymans böcker" menas främst den handskrivna kopierade samlingen Arvidsjaurs nybyggare, i ditt fall den första delen som bl.a. innehåller Abborrträsk, men även delen Renvallen med alla sina Lenmän.
Boken om Arvidsjaurs kyrka o församling har ISBN 91-631-2567-6.
Mvh
L

Mvh
Lennart
Mary Sundström 
2011-12-05 17:53
Det lär finnas en bok om släkten Käck. Är det någon som vet var man kan få tag i denna. Tack på förhand
Ulf Kjällander 
2011-12-03 15:42
Hej ! min mor är från arvidjaur . Hon heter Majlis Strand som ung. och hade tre syskon till . Dom heter Erik och sixten sytern vet jag inte namnet på.Dom flyttade till Roslagen tio mil norr om stockholm .morfar och mormmor vet jag inte vad dom heter. Vänliga hälsningar Ulf Kjällander.
Svar till Ulf Kjällander:
Lisbeth Lundberg 
2011-12-05 09:58
Hej!
Din mor Rut Majlis föddes 1922-09-30 i Torp församling, Västernorrland, (Häverö CI:13 sidan 93). Men hennes föräldrar Jonas Alfred Strand och Hilma Amalia Lindfors bodde då i Ytterby, Häverö församling, Medelpad (Häverö AIIa:10 sidan 494). Familjen finns i Ytterby till 1923-06-08 då de flyttar till Torp församling. Var där vet jag inte.
Jonas Alfred Strand var född 1882-12-08 i Vännäs församling, Västerbotten, och föräldrar var Fältjägare Olof Petter Karlsson Strand född 1863 och Matilda Sofia Eriksdotter född 1854. Familjen bodde i Hjoggsjö, Vännäs (Sveriges befolkning 1890).
Hilma Amalia Lindfors var född 1889-04-20 i Arvidsjaurs församling, Norrbotten, och föräldrar var Torpare Samuel Lindfors född 1858 och Eva Kristina Renström född 1862. Familjen bodde i Ersnäs, Arvidsjaur (Sveriges befolkning 1890).
mvh/Lisbeth
Svar till Lisbeth Lundberg:
Lisbeth Lundberg 
2011-12-05 10:02
RÄTTELSE. Häverö församling tillhörde Stockholms län och inte landskapet Medelpad som jag skrev tidigare.
Ulf Kjällander 
2011-12-03 15:37
Hej ! min mor är från arvidjaur . Hon heter Majlis Strand som ung. och hade tre syskon till . Dom heter Erik och sixten sytern vet jag inte namnet på.Dom flyttade till Roslagen tio mil norr om stockholm .morfar och mormmor vet jag inte vad dom heter. Vänliga hälsningar Ulf Kjällander.
Håkan Matsson 
2011-11-30 13:49
Hej!

Är lite ny på det här med släktforskning, men hörde talas om att man kan beställa något som heter Polisunderrättelser, där en släkting tydligen finns med.
Någon som har erfarenhet av det materialet?
Finns på www.obdr.se har jag sett.

Tacksam för alla tips

Mvh Håkan
Solveig Magnusson hemsida 
2011-11-20 16:27
Fint med sida från Arvidsjaur. Är själv född i A-jaur på Lillberget men flyttade som 5-åring till Lyckseletrakten. Min mammas släkt (Kautto) var inflyttade i början av seklet från Karelen och min far var på 40-talet kronojägare i A-jaur. Deras namn Zaira och Adolf Öhman

Om någon har minnen från deras tid/liv i A-jaut vore det intressant!
Solveig Magnusson f. Öhman Adelsö
Lena Bergman 
2011-11-15 20:19
Jag har sett i Folkräkningen 1890 att farfar satt på Långholmen, men jag har inte lyckats få reda på varför och vad han gjorde för att hamna där. Det är den enda notering jag hittat. Det vore intressant att få veta, men de var ju så fattiga och blev hårt straffade. Idag kanske han skulle fått samhällstjänst. Ingen i den nu levande släkten vet något om detta. Jag är jättenyfiken. Kul att du är så snabb.
Hälsningar
Lena
Svar till Lena Bergman:
lennart Ö 
2011-11-15 20:35
Ja, eftersom det var känt (till viss del inom släkten) kan jag väl fortsätta:
Han fick ett - som jag anser - hårt straff.
Se straffångar

http://www.svar.ra.se.proxybib.miun.se/
bondeson, dömdes till 2 år 3 mån straffarbete för inbrottsstöld första resan, Nya Varvets centralfängelse 21/1 1889-21/3 1991
blå ögon, ljusbrunt hår, 1,75 m lång, stark kroppsbyggnad
Svar till lennart Ö:
lennart Ö 
2011-11-15 20:37
För snabb igen - det skall naturligtvis vara 1889-1891.
Mvh
L
Svar till lennart Ö:
Lena Bergman 
2011-11-15 21:47
Tack, nu är min nyfikenhet stillad. Jag vill ju alltid veta sanningen, hur den än ser ut. Han var ju så ung och det var första resan, gjorde inte om det. Var en duktig smed och snickrade också fina saker. Han byggde också ett litet el.verk ute i någon bäck på myren. De var visst först i byn till att ha el.ström till belysning inne. Han var en s.k. tusenkonstnär och det var min pappa också.
Tack för all hjälp jag har fått.
Lena
Svar till Lena Bergman:
Lennart Ö 
2011-11-15 22:16
Det är i mitt tycke helt normalt för folk som svalt i ödemarken - oftast fanns det ingen annan möjlighet om man skulle överleva. Men om man åkte fast straffades man onödigt hårt, man hade ju ingen försvarare. Det finns många exempel på att folk livet ut varit arga på myndigheterna då de blivit felaktigt dömda. Nu vet jag inte vad som hände i detta speciella fall, men tingsprotokollet finns på HLA i Härnösand.

Gläd dig åt att han hade stark kroppsbyggnad.
Återkom om det är något annat - då kan vi ta det direkt med varandra.
Mvh
L
Svar till Lena Bergman:
Lennart Ö 
2011-11-15 20:48
Se även
http://www.arkivdigital.se/registers?first_name=&last_name=sj%C3%B6din&birth_date=&city=arvidsjaur&crime=&prison=&type=frigivna&submit=S%C3%B6k
Lena Bergman 
2011-11-15 18:20
Tack! Lennart för snabbt svar. Vendla blev gravsatt den 21/3 så det stämmer nog med avliden den 10/3. F.ö. så stämmer nog de uppgifter du lämnat, men VD-döda är det lika med Webbsida Döda? Jag får väl gå in där när mitt medlemskap har hunnit registreras. Betalade idag och skickade ett mail till kassören.
Du var mig en snabb en på att leverera, måste jag säga.
Hälsningar
Lena
Svar till Lena Bergman:
Lennart Öhman 
2011-11-15 18:59
Hejsan Lena!
Jag skrev tydligen för snabbt - det skall givetvis vara CD-skivan Sveriges döda utgiven av Släktforskarförbundet - absolut inte VD.
Jag håller hårt på att man kolla källorna, så eg. skall jag inte lämna ut följande uppgifter som jag har noterat, men du får ta det med viss reservation. (När det gäller den nära släkten så försöker jag kolla allt - men när det gäller andra personer så räcker inte tiden till för det.)
Jag har följande:
Jonas Anskarius Sjödin 1869-07-17--1932-01-12 hemmasnägare och (det skall jag väl inte nämna - straffånge. Kan den uppgiften stämma???).

Barn: Ida Johanna Sjödin 1894-08-10--1916-05-17
Hedvig Maria 1897-01-31--1916-07-22
Nancy Teolinda 1899-07-27--1986-09-19
Johan William 1901-09-29--1973-10-25
Sven Rudolf 1904-04-03--1928-12-22
Bror Erling 1906-10-11--1974-10-10
Signe Viktoria 1909-07-18--1990-06-02
John Elvin 1912-03-15--1926-03-14
Beda Eugenia 1915-03-16--2000-01-26

 

<< Första sidan  < Föregående sida  Nästa sida >  Sista sidan >>
Sida 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
.

 







Start

Om föreningen

Föreningsbloggen

Projekt

Läsvärt

Sevärt

Kontakt

Efterlysningar & gästbok

CD & boktips

Länktips



 





Välkommen!

Du är besökare nr

Denna månad

Denna vecka

Online just nu